Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Swing Over Bed | 400 mm |
| Machine Type | All Geared Head Lathe Machine |
| Bed Width | 280 mm |
| Height of Centre | 215 mm |
| Applicable Industry | Paper Mills, Tool Room, Shipbuilding, Power Plant, Sugar Mills, Textile, Steel Rolling Mills, Mining |
| Distance Between Centre | 635 mm |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Swing Over Cross Slide | 250 mm |
| Maximum Swing in Gap | 600 mm |
| Spindle Speed Range | 550 RPM |
| Main Motor | 2 HP at 1440 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
| Bed Length | 1371 mm |
| Size | 4'6" Feet To 7'0" Feet |
| Bed Height | 292 mm |
| Bore Spindle | 80mm (2" - 3") |
| Width Of Bed | 280 mm |
| Admit Between Centre | 635 mm |
| Drive | All Geared |
| Bearing | Taper Roller Bearing |
| Brand | TCP |
With our in-depth knowledge and rich industrial experience, we are highly engaged in manufacturing and supplying an exquisite array of Medium Duty All Geared Lathe Machine in Rajkot to our valuable clients. This machine is recommended in auto-mobile sector, steel plant and machinery parts. Our customers can avail it from us at an affordable price. Offered machines are designed and manufactured under the brand of "DHARA".
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Bed Length | 30 Feet |
| Machine Type | All Geared Extra Heavy Duty Lathe Machine |
| Bed Width | 700mm (24") |
| Swing Over Bed | 1150mm |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Distance Between Centre | 6000mm |
| Swing Over Cross Slide | 830mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Length of Bed | 24Ft |
| Bore Spindle | 300mm |
| Applicable Industry | Paper Mills, Steel Rolling Mills, Shipbuilding, Textile, Mining, oil Industry, Sugar Mills |
With our in-depth knowledge and rich industrial experience, we are highly engaged in manufacturing and supplying an exquisite array of Extra Heavy Duty All Geared Lathe Machine in Rajkot to our valuable clients. This machine is recommended in auto-mobile sector, steel plant and machinery parts. Our customers can avail it from us at an affordable price. Offered machines are designed and manufactured under the brand of "DHARA".
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing Over Bed | 330 mm |
| Bed Length | 1200 mm |
| Spindle Bore | 38 mm |
| Machine Type | All Geared Head Lathe Machine |
| Spindle Speed | 40-1200 rpm |
| Machine Voltage | 415 V |
| Bed Width | 241 mm |
| Distance Between Centre | 1143 mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Phase | Three Phase |
| Swing Over Cross Slide | 200 mm |
| Coolant System | Without Coolant |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Dhara |
| Length of Bed | 6'0" Ft |
With our in-depth knowledge and rich industrial experience, we are highly engaged in manufacturing and supplying an exquisite array of Light Duty All Geared Lathe Machine in Rajkot to our valuable clients. This machine is recommended in auto-mobile sector, steel plant and machinery parts. Our customers can avail it from us at an affordable price. Offered machines are designed and manufactured under the brand of "DHARA".
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Bed Length | 40 Feet |
| Height of Centre | 450 mm |
| Spindle Bore | 104 mm |
| Machine Type | All Geared Medium Duty Lathe Machine |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Layout | Horizontal |
| Type of Bed | Pedestral |
| Applicable Industry | Power Plant, Paper Mills, Mining, Steel Rolling Mills, Textile, Sugar Mills, Shipbuilding, Tool Room |
| Lead Screw Pitch | 2 T.P.I |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Color Coated |
| Usage | Industrial |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing Over Bed | 710mm |
| Bed Length | 10 Feet |
| Spindle Bore | 150 mm |
| Machine Type | Heavy Duty Lathe Machine |
| Spindle Speed | 25-1600 rpm |
| Gearbox Type | Norton Gear Box |
| Bed Type | Flat Bed |
| Height Of Centre | 375 mm |
| Applicable Industry | Mining, Tool Room, Paper Mills, Sugar Mills, Textile, Steel Rolling Mills, Shipbuilding, Power Plant |
| Bed Width | 375mm |
| Feed Type | Manual Feed |
| Machine Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Length of Bed | 7' Ft To 24' Ft |
| Bore Spindle | 80mm to 250mm |
| Brand | TCP |
With our in-depth knowledge and rich industrial experience, we are highly engaged in manufacturing and supplying an exquisite array of Heavy Duty All Geared Lathe Machine in Rajkot to our valuable clients. This machine is recommended in auto-mobile sector, steel plant and machinery parts. Our customers can avail it from us at an affordable price. Offered machines are designed and manufactured under the brand of "DHARA".
Features:
Additional Information: