Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Roll Dia | 800 mm |
| Maximum Turning Length | 4000 mm |
| Roll Length | 4000 mm |
| Spindle Bore | 100 mm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Control Type | CNC |
| Steady Rest | With Steady Rest |
| Tailstock Type | Hydraulic Tailstock |
| Machine Voltage | 415 V |
| Overall Weight | 13 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Automatic Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Main Motor Power | 22 kW |
| Model Name/Number | TCP-H-800 x 4000 |
| Brand | TCP |
| Accuracy | 0.05 |
| Overall Dimension (L x W x H) | 7800 x 2300 x 2100 mm |
| Base Type | Plano |
| Controller | Siemens |
| Tool Holder Size | 40 x 40 mm |
| Tailstock Movement | Manual |
| Chuck | 750 x 4 Jaw |
| Maximum Turning Diameter | 800 mm |
TCP-RT-800x4000 CNC Roll Turning Lathe Machine is a specialized heavy-duty CNC lathe designed for machining and reconditioning industrial rolls used in steel plants, paper mills, textile industries, and rolling mills. These machines provide high precision, rigidity, and smooth surface finishing for large cylindrical rolls.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing Over Bed | 1250 mm |
| Maximum Turning Length | 5000 mm |
| Turning Length | 5000 mm |
| Spindle Bore | 300 mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Machine Weight | 20000 kg |
| Spindle Size | A2-15 |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Brand | TCP |
| Maximum Turning Diameter | 500 mm |
| Chuck Size | 1000 mm |
TCP-H-1250X5000 CNC Roll Turning Lathe Machine is a specialized heavy-duty CNC lathe designed for machining and reconditioning industrial rolls used in steel plants, paper mills, textile industries, and rolling mills. These machines provide high precision, rigidity, and smooth surface finishing for large cylindrical rolls.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Roll Dia | 600 mm |
| Maximum Turning Length | 3000mm |
| Roll Length | 3000 mm |
| Spindle Bore | 200 mm |
| Spindle Speed | 20-100 rpm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Control Type | CNC |
| Spindle Size | 100 RPM |
| Maximum Turning Diameter | 600 mm |
| Brand | TCP |
| Steady Rest | With Steady Rest |
| Machine Voltage | 415 V |
| Machine Weight | 9 Ton |
| Admit Between Center | 3000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Tailstock Quill Taper | MT 6 |
| Model Number | TCP-H-600X3000 |
| Tool Holder Size | 40 x 40mm |
| Machine Packing Size (Lx W x H) | 6500 x 2000 x 1950 mm |
| Max. Workpiece Capacity | 6 Ton |
| Tailstock Quill Dia. | 150 mm |
| Tailstock Quill Travel | 250mm |
| Tailstock Movable | Manual |
TCP-H-650X3000 CNC Roll Turning Lathe Machine is a specialized heavy-duty CNC lathe designed for machining and reconditioning industrial rolls used in steel plants, paper mills, textile industries, and rolling mills. These machines provide high precision, rigidity, and smooth surface finishing for large cylindrical rolls.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Roll Length | 5000 mm |
| Spindle Bore | 225 mm |
| Spindle Speed | 10-80 rpm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Control Type | CNC |
| Steady Rest | With Steady Rest |
| Tailstock Type | Hydraulic Tailstock |
| Machine Voltage | 415 V |
| Admit Between Center | 6000MM |
| Max Turning Diameter | 600MM |
| Admit Between Centre | 6000MM |
| Country of Origin | Made in India |
| Roll Dia | 1000 mm |
| Max Swing Over Bed | 1500 mm |
TCP-H-600LX5000 CNC Roll Turning Lathe Machine is a specialized heavy-duty CNC lathe designed for machining and reconditioning industrial rolls used in steel plants, paper mills, textile industries, and rolling mills. These machines provide high precision, rigidity, and smooth surface finishing for large cylindrical rolls.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 800 mm |
| Roll Dia | 500 mm |
| Maximum Turning Length | 3000 |
| Turning Length | 3000 mm |
| Spindle Bore | 225 mm |
| Chuck Size | 400 mm |
| Bed Type | Flat And V Bed |
| Machine Weight | 9500 kg |
| Control Type | CNC |
| Spindle Speed | 500 rpm |
| Maximum Turning Diameter | 500 mm |
| Spindle Size | A2-15 |
| Steady Rest | With Steady Rest |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Tailstock Type | Hydraulic Tailstock |
| Application | Shaft Turning, Railway, Roll Turning, Oilfield, Heavy Jobbing |
| Machine Voltage | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
| Roll Length | 1500 mm |
TCP-H 500X3000 CNC Roll Turning Lathe Machine is a specialized heavy-duty CNC lathe designed for machining and reconditioning industrial rolls used in steel plants, paper mills, textile industries, and rolling mills. These machines provide high precision, rigidity, and smooth surface finishing for large cylindrical rolls.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing over bed | 1300 mm |
| Maximum Turning Length | 5000 mm |
| Turning length | 5000 mm |
| Chuck Size | 610 mm |
| Control system | Siemens |
| Spindle bore | 105 mm |
| Maximum Turning Diameter | 1300 mm |
| Spindle speed | 80 rpm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle motor | 22 kW |
| Brand | TCP |
TCP-H-1300X5000 CNC Roll Turning Lathe Machine is a specialized heavy-duty CNC lathe designed for machining and reconditioning industrial rolls used in steel plants, paper mills, textile industries, and rolling mills. These machines provide high precision, rigidity, and smooth surface finishing for large cylindrical rolls.