Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing over bed | 550 mm |
| Turning length | 300 mm |
| Chuck size | 250 mm |
| Spindle speed | 1500 rpm |
| Control system | Siemens |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Brand | TCP |
| Spindle Nose | A2-6 |
| Model No | TCP-HX-300-750 mm |
| Type | Horizontal |
TCP-HX-300-300 mm Flat Bed CNC Turning Machine is a heavy-duty CNC lathe machine designed with a flat bed structure for stable and accurate machining of large and long cylindrical components. It is widely used for precision turning operations in industrial manufacturing.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing over bed | 925 mm |
| Turning length | 300 mm |
| Spindle speed | 600 rpm |
| Control system | Siemens |
| Chuck Size | 400 mm |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Brand | TCP |
| Model No | TCP-HX-600 |
| Spindle Motor Power | 20 hp |
TCP-HX-600-300 mm Flat Bed CNC Turning Machine is a heavy-duty CNC lathe machine designed with a flat bed structure for stable and accurate machining of large and long cylindrical components. It is widely used for precision turning operations in industrial manufacturing.