Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Turning length | 750 mm |
| Spindle bore | 90 mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Spindle speed | 600 rpm |
| Control system | Fanuc |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Job Material | Metal |
| Spindle motor | 18.5 kW |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Country of Origin | Made in India |
| Swing over bed | 1000 mm |
| Chuck size | 500 mm |
We offer TCP-HX-800-300MM CNC Lathe Machine to our clients.
Capacity:
Spindle:
Axis:
Tooling:
Lubrication System:
Tailstock:
General:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| XY Axis Working Area | 300 x 300 mm |
| Maximum Turning Length | 300 mm |
| Maximum Turning Diameter | 500 mm |
| Spindle speed | 800 rpm |
| Control system | Siemens |
| Controller Brand | Fanuc |
| Swing Over Bed | 200 mm |
| Turning Length | 300 mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Spindle Size | A2-5 |
| Chuck Size | 200 mm |
| Spindle Bore | 52 mm |
| Axis | 2 Axis |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret Stations | 4 Station |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Spindle motor | 15 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing Over Bed | 1400MM |
| XY Axis Working Area | 600 x 600 mm |
| Turning Length | 1200 mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Maximum Turning Diameter | 500 mm |
| Chuck Size | 630 mm |
| Controller Brand | Fanuc |
| Spindle Size | A2-15 |
| Axis | 2 Axis |
| Turret Stations | 4 Station |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Country Of Origin | Made In India |
| Max Bar Capacity | 100 |
| X-Axis Stroke | 700 |
| X-Axis Rapid | 4 |
| X-Axis Guideways | BOX TYPE |
| Brand | TCP |
| Maximum Turning Length | 900 mm |
| Spindle Bore | 200 mm |
| Distance Between Centers | 600MM |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing over bed | 400 mm |
| Turning length | 750 mm |
| Spindle bore | 90 mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Chuck size | 315 mm |
| Spindle speed | 800 rpm |
| Control system | Fanuc |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Chuck Diameter | 300 mm |
| Bed type | Flat bed |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle motor | 15 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| Swing Over Bed | 1400 mm |
| Maximum Turning Length | 900 mm |
| Spindle Power(KW) | 22 kW |
| Turning Length | 900 mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Maximum Turning Diameter | 1000 mm |
| Chuck Size | 630 mm |
| Controller Brand | Fanuc |
| Spindle Size | A2-15 |
| Axis | 2 Axis |
| Turret Stations | 4 Station |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Max Bar Capacity | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
| Spindle Bore | 200 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing Over Bed | 300 mm |
| Maximum Turning Length | 1000 mm |
| XY Axis Working Area | 1200 x 1200 mm |
| Turning Length | 1500 mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Maximum Turning Diameter | 500 mm |
| Chuck Size | 400 mm |
| Spindle Bore | 130 mm |
| Controller Brand | Siemens |
| Spindle Size | A2-6 |
| Axis | 2 Axis |
| Turret Stations | 4 Station |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Max Bar Capacity | 50 |
| Country Of Origin | Made In India |
| Standard Chuck Size | 300 |
| X-Axis Stroke | 200 |
| X-Axis Rapid | 8 |
| X-Axis Guideways | BOX TYPE |
| Z-Axis Stroke | 300 |
| Z-Axis Rapid | 6 |
| Z-Axis Guideways | HARDENED AND GROUND |
| Turret Type | PRAGATI |
| No Of Stations | 4 |
| Max Boring Bar Dia | 40 |
Additional Information: