Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing over bed | 1500 mm |
| Maximum Turning Length | 1000 mm |
| Turning length | 6000 mm |
| Spindle bore | 300 mm |
| Spindle speed | 5-60 rpm |
| Control system | Siemens |
| Chuck Size | 610 mm |
| Maximum Turning Diameter | 1500mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Country of Origin | Made in India |
TCP-H-1500X6000-6000 mm Heavy Duty CNC Turning Machine is an advanced industrial machining solution designed for precision turning of large, heavy, and high-strength metal components. It is widely used for heavy-duty cutting applications requiring high rigidity, accuracy, and continuous performance.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing over bed | 1000 mm |
| Turning length | 5000 mm |
| Spindle bore | 105 mm |
| Chuck size | 1000 mm |
| Spindle speed | 10-80 rpm |
| Control system | Fanuc |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle motor | 22 kW |
| Brand | TCP |
TCP-H-1500X6000-5000 mm Heavy Duty CNC Turning Machine is an advanced industrial machining solution designed for precision turning of large, heavy, and high-strength metal components. It is widely used for heavy-duty cutting applications requiring high rigidity, accuracy, and continuous performance.
Additional Information: