VMC Drilling machine
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Axis Count | 3 Axis |
| Machine Type | Automatic |
| Max Drill Diameter | 33–50 mm |
| Table Size | 500×300 mm |
| Spindle Taper | BT40 |
| Controller Brand | Fanuc |
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Shaft | Single |
| Usage/Application | Milling |
| Tool Changer | Without ATC |
| Coolant System | Through Spindle |
| Power Supply | 415 V Three Phase |
| Weight | 2800 Kg |
| Model Name/Number | TCP-V-500 (3 AXIS) |
| Brand | TCP |
| Spindle Speed | 15000 RPM |
| Controller | Siemens |
| Width Of Base | 375 mm |
| Spindle Main Motor | 20 HP |
| Overall Dimension (L x W x H) | 2800 x 1900 x 2350 mm |
| Drill Depth | 50 mm |
| Drilling Capacity (Steel) | 40 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Axis Count | 3 Axis |
| Drill Depth | 55 |
| X Axis Travel | 2000 mm |
| Drilling Diameter | 55MM |
| Max Drill Diameter | 55 mm |
| Table Size | 2000×800 mm |
| Type of Drilling Machine | CNC |
| Spindle Speed | 2000 rpm |
| Spindle Taper | BT40 |
| Controller Brand | Fanuc |
| Control System | Fanuc |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 415 |
| Drill Type | CNC |
| Material | Stainless Steel |
| Tool Changer | Without ATC |
| Machine Condition | New |
| Coolant System | Through Spindle |
| Power Supply | 415 V Three Phase |
| Guideway Type | LM Guideway |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
We offer TCP-VX-2000 3 Axis VMC Drilling Machine to our clients.
Specifications:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Drill Depth | 40 mm |
| Drilling Capacity (Steel) | 25 mm |
| Spindle Travel | 400 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 17 HP |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 40mm U Drill |
| Number Of Shaft | Single |
| Usage/Application | Milling |
| Voltage | 415V |
| Size | 2800 x 1900 x 2350 mm |
| Distance From Spindle To Table | 400 mm |
| Overall Height | 2300 mm |
| Spindle Taper | 40mm Through |
| Drilling Speed | 2000 RPM |
| Saw Spindle Motor | 10 HP |
| Weight | 3000 Kg |
| Model Name/Number | TCP-V-500 |
| Brand | Tirupati CNC Products |
| Drilling Capacity in Cast Iron | 40 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| X Axis Travel | 1600 mm |
| Drill Depth | 55 |
| Axis Count | 3 Axis |
| Max Drill Diameter | Above 50 mm |
| Spindle Speed | 6000 rpm |
| Table Size | 1600X400 mm |
| ATC Capacity | 4 tools |
| Spindle Taper | BT40 |
| Control System | Fanuc |
| Machine Type | Automatic |
| Material | Steel |
| Machine Condition | New |
| Guideway Type | Box Guideway |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
We offer TCP-VX-1600 3 Axis VMC Drilling Machine to our clients.
Specifications:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Axis Count | 3 Axis |
| Drill Depth | 50 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Max Drill Diameter | Above 50 mm |
| Table Size | 1000×500 mm |
| Usage/Application | Drilling and Milling |
| Model Name/Number | TCP V-1000 (3 Axis) |
| Brand | TCP |
| Country of Origin | Made in India |
| Width Of Base | 600 mm |
| Max. RPM | 1500 RPM |
| Overall Dimension (L x W x H) | 4000 x 3000 x 2800 mm |
| Apporoximate Weight | 6000 Kg |
| Drilling Capacity (Steel) | 55 mm |
| Spindle Main Motor | 20 HP |
We offer TCP-VX-1000 3 Axis VMC Drilling Machine to our clients.
Specifications:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Axis Count | 3 Axis |
| Drill Depth | 40 mm |
| Number of Axis | 3 Axis |
| Machine Type | Automatic |
| Max Drill Diameter | Above 50 mm |
| Table Size | 500×300 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Applicable Industry | Automobile |
| Job Material | Steel, Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Axis Count | 3 Axis |
| Drill Depth | 40 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Max Drill Diameter | Above 50 mm |
| Table Size | 500×300 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Overall Height | 2500 |
| Saw Spindle Motor | 15HP |
| Weight | 4000kg |
Specifications:
Additional Information: