Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing over bed | 1300 mm |
| Maximum Turning Length | 5000 mm |
| Turning length | 5000 mm |
| Spindle bore | 105 mm |
| Spindle speed | 10-80 rpm |
| Control system | Siemens |
| Maximum Turning Diameter | 1300mm |
| Chuck Size | 610 mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Machining Axis | 3 Axis |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle motor | 22 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing over bed | 400 mm |
| Maximum Turning Length | 1000 mm |
| Turning length | 650 mm |
| Spindle bore | 75 mm |
| Spindle speed | 800 rpm |
| Control system | Siemens |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Chuck Diameter | 300 mm |
| Chuck Size | 300 mm |
| Maximum Turning Diameter | 400MM |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle motor | 15 kW |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing over bed | 1400 mm |
| Maximum Turning Length | 800 mm |
| Turning length | 900 mm |
| Spindle bore | 90 mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Spindle speed | 300 rpm |
| Control system | Siemens |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Chuck Size | 610 mm |
| Maximum Turning Diameter | 1400MM |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle motor | 22 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing over bed | 200 mm |
| Maximum Turning Length | 1000 mm |
| Turning length | 1000 mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Control system | Siemens |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Chuck Diameter | 200 mm |
| Model | TCP-H-200LX650MM |
| Chuck Size | 200 mm |
| Maximum Turning Diameter | 200MM |
| Applicable Industry | Automobile, Construction, Oil & Gas, Agriculture |
| Job Material | Stainless Steel (SS), Brass, Alloy Steel, Aluminium, Mild Steel (MS) |
| Swing Over Bed Diameter | 200MM |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle Nose | A2-5 |
| Spindle Bore | A2-5 |
| Maximum Bar Capacity | 25 |
| Spindle Speed | 1500 |
| Spindle Motor | 7.5HP |
| Tool Size | 25X25 MM |
| Quill Diameter | 50MM |
| Quill Taper | MT-4 |
| Machine Weight | APPROX - 2000KG |
| Machine Dimension | 2600X1250X1650 |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing over bed | 1800MM |
| Spindle bore | 125 mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Spindle speed | 500 rpm |
| Control system | Siemens |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Chuck Size | 610 mm |
| Maximum Turning Diameter | 1400MM |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle motor | 22 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
| Maximum Turning Length | 600 mm |
| Turning length | 500 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Maximum Turning Length | 600 mm |
| XY Axis Working Area | 600 x 600 mm |
| Turning length | 600 mm |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Spindle bore | 105 mm |
| Axis Count | 2 Axis |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Chuck size | 400 mm |
| Supported Material | SS, Cast Iron, MS, Aluminium |
| Spindle speed | 500 rpm |
| Machine Application | Milling, Drilling, Turning |
| X-Y Axis Working Area | 600 x 600 mm |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Control System | Fanuc |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Power Supply | 3 Phase |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Coolant System | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Spindle motor | 18.5 kW |
| Usage | Industrial |
| Brand | TCP |
| Swing over bed | 800 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Machine Type | CNC Lathe |
| XY Axis Working Area | 600 x 600 mm |
| Turning length | 300 mm |
| Spindle bore | 75 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Chuck size | 400 mm |
| Spindle speed | 600 rpm |
| Control system | Siemens |
| X-Y Axis Working Area | 600 x 600 mm |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle motor | 15 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Swing over bed | 800 mm |
| Maximum Turning Length | 600 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 unit |
| XY Axis Working Area | 600 x 600 mm |
| Maximum Turning Length | 450mm |
| Turning Length | 450mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Maximum Turning Diameter | 500 mm |
| Chuck Size | 315 mm |
| Spindle Bore | 90 mm |
| Controller Brand | Fanuc |
| Spindle Size | A2-8 |
| Spindle Motor Power Fanuc Continuous | 20HP |
| Axis | 2 Axis |
| Turret Stations | 4 Station |
| Distance Between Centers | 450MM |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Bar Capacity | 70MM |
| X-Axis Rapid | 8 M/MIN |
| X-Axis Guideways | BOX TYPE |
| Z-Axis Stroke | 450+25MM |
| Z-Axis Rapid | 5 M/MIN |
| Z-Axis Guideways | HARDENED AND GROUND |
| Turret Type | PRAGATI |
| No Of Stations | 4 |
| Max Boring Bar Dia | 25X25MM |
| Od Turning Tool Size | AUTO |
| Tailstock Quill Dia | 75MM |
| Tailstock Quill Taper | MT-5 |
| Overall Weight | 3500KG. |
| Swing Over Bed | 600MM |
| Standard Chuck Size | 400MM |
| X-Axis Stroke | 300MM |
| Tailstock Base Travel | 200MM |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing over bed | 400 mm |
| Maximum Turning Length | 1000 mm |
| Turning length | 650 mm |
| Spindle bore | 75 mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Control system | Fanuc |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Chuck Diameter | 300 mm |
| Chuck Size | 300 mm |
| Maximum Turning Diameter | 400MM |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle motor | 15 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
Additional Information:
Product Details:
| Maximum Turning Length | 600 mm |
| XY Axis Working Area | 600 x 600 mm |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Chuck Diameter | 300 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing over bed | 500 mm |
| Turning length | 650MM |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Material | Mild Steel |
| Control system | Fanuc |
| Model Name/Number | TBX-300L |
| Brand | TCP |
| Power Source | Electric |
| Chuck Diameter | 300 mm |
| Chuck Size | 300 mm |
| Applicable Industry | Automobile |
| Job Material | Mild Steel (MS) |
| Swing Over Bed Diameter | 500 mm |
| Bed type | Slant bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Torque | 7 Nm |
| Maximum Turning Diameter | 300 mm |
| Maximum Turning Length | 600 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing over bed | 1400 mm |
| Spindle bore | 105 mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Spindle speed | 2500 rpm |
| Control system | Siemens |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Chuck Diameter | 300 mm |
| Chuck Size | 610 mm |
| Maximum Turning Diameter | 1400MM |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle motor | 22 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
| Maximum Turning Length | 600 mm |
| Turning length | 1000 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Swing over bed | 400 mm |
| Maximum Turning Length | 600 mm |
| Turning length | 650 mm |
| Spindle bore | 90 mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Spindle speed | 800 rpm |
| Control system | Siemens |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Chuck Diameter | 300 mm |
| Chuck Size | 400 mm |
| Maximum Turning Diameter | 400MM |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle motor | 15 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 UNIT |
| Maximum Turning Length | 2000 mm |
| Swing over bed | 800 mm |
| Turning length | 2000 mm |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Control system | Mitsubishi |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Chuck Diameter | 300+ mm |
| Model | TCP-HX-600 |
| Chuck Size | 400 mm |
| Maximum Turning Diameter | 600MM |
| Applicable Industry | Oil & Gas, Agriculture, Automobile |
| Job Material | Tool Steel, Brass, Stainless Steel (SS) |
| Swing Over Bed Diameter | 800MM |
| Bed type | Flat bed |
| No. of axes | 2 axis |
| Turret type | Hydraulic turret |
| Spindle Nose | A2-8 |
| Spindle Bore | 50MM |
| Maximum Bar Capacity | 70MM |
| Spindle Speed | 600RPM |
| Spindle Motor | 20HP |
| Number of Tools | 4 |
| Tool Size | 25X25MM |
| Machine Weight | 4500KG |
| Machine Dimension | 3400X2150X2000 |
| Machine Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
Capacity:
Spindle:
Axis:
Tooling:
Lubrication System:
Tailstock:
General:
Additional Information: