Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Maximum Turning Length | More Than 1000 mm |
| Swing Over Bed | 1000 mm |
| Turning Length | 2000 mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Maximum Turning Diameter | 800MM |
| Chuck Size | 610 mm |
| Spindle Bore | 160 mm |
| Controller Brand | Fanuc |
| Spindle Size | A2-15 |
| Spindle Motor Power Fanuc Continuous | 30HP |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Axis | 2 Axis |
| Turret Stations | 4 Station |
| Distance Between Centers | 2000MM |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 1000 mm |
| Maximum Turning Length | More Than 1000 mm |
| Turning Length | 3000 mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Maximum Turning Diameter | 800MM |
| Chuck Size | 630 MM |
| Spindle Bore | 130 mm |
| Controller Brand | Fanuc |
| Spindle Size | A2-15 |
| Spindle Motor Power Fanuc Continuous | 30HP |
| Axis | 2 Axis |
| Turret Stations | 4 Station |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | TCP |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Maximum Turning Length | More Than 1000 mm |
| Swing Over Bed | 1000 mm |
| Turning Length | 1500 mm |
| Spindle Bore | 160 mm |
| Maximum Turning Diameter | 800MM |
| Bed Type | Flat Bed |
| Chuck Size | 630 mm |
| Machine Weight | 8000 kg |
| Controller Brand | Fanuc |
| Spindle Size | A2-15 |
| Spindle Motor Power Fanuc Continuous | 30HP |
| Axis | 2 Axis |
| Turret Stations | 4 Station |
| Distance Between Centers | 1500MM |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Country Of Origin | Made In India |
| Brand | TCP |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Maximum Turning Length | More Than 1000 mm |
| Swing Over Bed | 1000 mm |
| Turning Length | 2500 mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Machine Type | Horizontal Turning Centre |
| Maximum Turning Diameter | 800MM |
| Chuck Size | 610 mm |
| Spindle Bore | 160 mm |
| Controller Brand | Fanuc |
| Spindle Size | A2-15 |
| Spindle Motor Power Fanuc Continuous | 30HP |
| Machining Axis | 3 Axis |
| Axis | 2 Axis |
| Turret Stations | 4 Station |
| Longitudinal (Z-Axis) Travel | 2500MM |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 1400 mm |
| Maximum Turning Length | 900 mm |
| Turning Length | 900 mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Maximum Turning Diameter | 1400 mm |
| Chuck Size | 630 mm |
| Spindle Bore | 130 mm |
| Controller Brand | Fanuc |
| Spindle Size | A2-15 |
| Spindle Motor Power Fanuc Continuous | 30HP |
| Axis | 2 Axis |
| Turret Stations | 4 Station |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Distance Between Centers | 900MM |
| Country Of Origin | Made In India |
| Brand | TCP |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Swing Over Bed | 1000 mm |
| Maximum Turning Length | More Than 1000 mm |
| Turning Length | 1200 mm |
| Bed Type | Flat Bed |
| Maximum Turning Diameter | 800MM |
| Chuck Size | 800 mm |
| Controller Brand | Siemens |
| Control system | Siemens |
| Spindle bore | 90 mm |
| Spindle Size | A2-15 |
| Spindle Motor Power Fanuc Continuous | 30HP |
| Spindle motor | 15 kW |
| Axis | 2 Axis |
| Turret Stations | 4 Station |
| Distance Between Centers | 1200MM |
| No. of axes | 2 axis |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Turret type | Hydraulic turret |
Additional Information: